MUSEUM HOURS:   Mon-Sat 10am - 5pm

Hall of Fame Nominees

Each year, the Hall of Fame manages a revolving list of nominations and works through the selection process to elect the next class of honored members. The process involves over 400 industry advocates and takes place in July and August with its new class being voted on in August and announced mid to late September.

The National Voting Panel is comprised of the board members from:

-US Ski and Snowboard
-Cross Country Ski Areas Association (CSSAA)
-The US Ski and Snowboard Hall of Fame
-United States Olympics (USOC)
-Sports Specialists Ltd. (SSL)
-Regional Museum and Ski Area Associations
-The International Skiing History Association (ISHA)
-The National Ski Patrol (NSP)
-Professional Ski Instructors of America (PSIA-AASI)
-Snowsport Industries America (SIA)
-Living Honored Members of the Hall of Fame
-National Ski Area Association (NSAA)
-North American Ski Journalism Association (NASJA)
-X-Games
-National Brotherhood of Skiers (NBS)
-Members of US Ski and Snowboard Awards committee
-Snowsports Merchandising Associations (SMC)
-Other appointed industry individuals appointed by the USSSHoF board Chairman

To apply for a position on the NVP please email [email protected] with your name, industry connections and resume along with one paragraph on why you feel you are qualified to vote. You can also fill out our contact form online.

Below are the 15 candidates on this year's ballot.

Athlete Category
Up to, but no more than 4 of these nominees will be inducted in March of 2020 in Sun Valley

Photo First Name Last Name Nomination Packet & Summary
Kristean Porter View Nominee Details
Vladimir Peter "Spider" Sabich, Jr. * View Nominee Details
Johnny Spillane View Nominee Details
Alison Owen Bradley View Nominee Details
Kit DesLauriers View Nominee Details
Scott Brooksbank View Nominee Details

Builder Category
Up to, but no more than 3 of these nominees will be inducted in March of 2020 in Sun Valley

Photo First Name Last Name Nomination Packet & Summary
Howard Peterson View Nomination
Greg Stump View Nomination
James Niehues View Nomination
Benjamin Finley & Arthur Clay (Duo Nomination) View Nomination
Gwen Allard View Nomination

Heritage Category
Up to, but no more than 1 (one) of these candidates will be inducted in Sun Valley in March, 2020.

Photo First Name Last Name Nomination Packet & Summary
Alan Schoenberger View Nomination
Sherman Poppen * View Nomination
Barbara Alley Simon View Nomination
Roger Brown View Nomination

If you have any questions or comments on the active nominations, please feel free to contact our office.